ОБЕРЕЖНО ГРИП ПТИЦІ

Дата: 07.12.2022 12:52

Обережно: Грип птиці! – Бориславська міська радаУ зв’язку з ускладненням епізоотичної ситуації у свiтi щодо грипу птиці, зокрема з  вересня  по  листопад  2022 року в країнах Європи зареєстровано 763 спалахи високо патогенного грипу птицi в 23 країнах, у тому числi що межують з Україною

(Угорщина-13, Польща-1, Молдова-1), враховуючи шляхи міграції цільових видiв дикої перелітної птицi, військових дiй, які можуть впливати на розширення зони високого ризику виникнення грипу птиці значну концентрацію поголів’я птиці,  існує високий ризик  занесення  та  розповсюдження грипу птиці у Вінницькій області з 1 декади грудня 2022 року по ІІІ декаду лютого 2023 року.

З метою своєчасного реагування на надзвичайнi ситуації пов'язанi з гостроiнфекцiйним захворюванням птиці та вжиття заходiв направлених на мiнiмiзацiю ризиків поширення грипу птиці у Вінницькій області Крижопільське  управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області інформує:

Грип птиці – це  висококонтагіозна  вірусна хвороба, що здатна вразити свійську і дику птицю.

Збудник хвороби – РНК-геномний вірус, який у диких птахів не викликає масового

захворювання та важких симптомів, проте, серед домашньої птиці може викликати  гострий перебіг захворювання та загибель.

Деякі штами - зоонозні (зоонози – хвороби спільні для людей і тварин), передача людині може мати місце під час близького безпосереднього контакту з інфікованою птицею або сильно забрудненим середовищем.

Проявляється в двох формах:

Низькопатогенний – практично не викликає клінічних ознак у птиці.

Високопатогенний – може викликати важкі клінічні ознаки та потенційно високий падіж птиці.

Шляхи передачі та розповсюдження: Мігруючи, перелітні птахи переносять вірус у нові місця. Хворі, а також перехворілі птахи виділяють вірус із витіканнями з носової і ротової   порожнин, фекаліями, яйцем. Зараження домашньої птиці відбувається у забруднених виділеннями хворої птиці   приміщеннях, через гнізда, вигули, при контакті із контамінованими предметами  догляду, а також трупами або тушками забитої птиці, незнешкодженими відходами  забою, яйцями.

Мігруючі водоплавні птахи – основне джерело вірусу в природі, вони є резервуаром

вірусу та менш чутливі до інфекції.

Інкубаційний період хвороби від декількох днів до двох тижнів.

Клінічні ознаки:

Загальні для всіх видів птахів:відмова від корму і води; підвищення температури тіла;

пригнічення; порушення координації рухів, парези, паралічі; риніт; кон’юнктивіт.

У курей: ціаноз шкірних покривів (зміна кольору гребеня, борідок і кінцівок); набряк

підклювного простору; підшкірні геморагії (крововилив) на кінцівках; діарея;  зниження виробництва яєць; кашель і чхання.

У водоплавних птахів: нервові явища (викривлення шиї, відсутність реакції на

зовнішній подразник, кругові рухи); помутніння рогівки; сліпота.

Алгоритм дій власників птиці при виявлені ознак захворювання: при ознаках захворювання чи незвичній поведінці птиці, у випадку масової загибелі, необхідно терміново сповістити територіальний орган Держпродспоживслужби у вашому районі або лікаря ветеринарної медицини, який обслуговує ваш населений пункт.

Для профілактики інфекційних захворювань птиці необхідно:

-  здійснювати купівлю-продаж птиці в місцях санкціонованої торгівлі тільки за

наявності ветеринарних супровідних документів;

-  з метою проведення необхідних профілактичних заходів, інформувати державну

ветеринарну службу про наявність птиці;

-  на вимогу спеціалістів ветеринарної медицини надавати домашню птицю для

проведення клінічного огляду;

-  дотримуватись режиму закритого типу (не допускати вигулу домашньої птиці поза

межами дворової території);

-  утримувати птахів різних видів окремо;

-  виключити можливість контакту домашньої птиці з дикою, особливо водоплавною, і

синантропними птахами;

-  не допускати сторонніх осіб в місця утримання домашньої птиці;

-  проводити термічну обробку кормів перед згодовуванням;

-  забій домашньої птиці, призначеної для реалізації в торгівлі, здійснювати на

спеціалізованих підприємствах;

-  проводити ретельне очищення та дезінфекцію всіх приміщень і території утримання

птиці;

-  проводити знезараження посліду та підстилки шляхом спалювання або біотермічним

методом;

-  дотримуватися правил особистої гігієни при догляді за птицею (змінювати одяг та

взуття, мити руки з милом, патрати в рукавичках);

-  для  специфічної профілактики використовують атенуйовані або інактивовані вакцини.

Що станеться коли не повідомити про хворобу?

Швидке поширення грипу на певній території призведе до значних економічних збитків внаслідок зниження продуктивності та загибелі птиці.

Контакти:

Крижопільське  управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області, вул. Андрія Долейка 27, тел. 2-14-87, 2-11-63.